Medal standings of the FIS Junior World Champs 2021 on March 2021

30 sets of awards were awarded (16 in freestyle, 14 in snowboard) at the Junior World Champs 2021,

Athletes from 11 countries won medals in freestyle. Representatives of 5 countries – Russia, Czech Republic, Japan and Estonia – became the winners of the FIS Junior World Champs 2021.

Athletes from 13 countries won medals in snowboard. Representatives of two countries – Japan and Belgium became the winners of the world championship.

FREESTYLE

Aerials 1. Artem Potapov (Russia). 2. Makar Mitrofanov (Belarus). 3. Andrey Kuzmin (Belarus).

Aerials 1. Anastasia Prytkova (Russia). 2. Alexandra Baer (Switzerland). 3. Ursina Platz (Switzerland).

Aerials Mixed teams. 1. The first place was taken by Anastasia Prytkova, Artem Potapov and Arseny Vagin. 2. Belarus-1 (Anna Derugo, Igor Drobenkov and Makar Mitrofanov). 3. Yesenia Pantyukhova, Denis Slyadnev and Ildar Khakimov.

Halfpipe (M) 1. Henry Sildaru (Estonia). 2. Seung Hun Lee (Korea). 3. Fedor Muralev (Russia).

Halfpipe (W) 1. Alexandra Glazkova (Russia). 2. Michelle Rageth (Switzerland). 3. Daeun Kim (Korea).

Slopestyle (M) 1. Matej Svancer (Czech Republic). 2. Daniel Bacher (Austria). 3. Henry Sildaru (Estonia).

Slopestyle (W) 1. Ksenia Orlova (Russia). 2. Muriel Mohr (Germany). 3. Michelle Rageth (Switzerland).

Moguls (M) 1. Nikita Andreev (Russia). 2. Akseli Ahvenainen (Finland). 3. Artem Shuldyakov (Russia).

Moguls (W) 1. Anri Kawamura (Japan). 2. Victoria Lazarenko (Russia). 3. Anastasia Smirnova (Russia).

Dual moguls 1. Shima Kawaoka (Japan). 2.Artem Shuldyakov (Russia). 3. Vyacheslav Novikov (Russia).

Dual moguls 1. Victoria Lazarenko (Russia). 2.  Haruka Nakao (Japan). 3. Anastasia Smirnova (Russia).

Big air (M) 1. Matej Svancer (Czech Republic). 2. Daniel Bacher (Austria). 3. Miro Tabanelli (Italy).

Big air (M) 1. Ksenia Orlova (Russia). 2. Muriel Mohr (Germany). 3. Snezhana Prays (Russia).

Ski Cross 1. Oliver Vierthaler (Austria). 2. Simone Deromedis (Italy). 3. Vladimir Shmurov (Russia).

Ski Cross 1. Daria Melchakova (Russia). 2. Diana Cholenska (Czech Republic). 3. Polina Ryabova (Russia).

Ski Cross Mixed teams. 1. Austria (Oliver Vierthaler is, Christina Foedermayr). 2. Italy (Simone Deromedis, Andrea Chesi). 3. Russia-2 (Andrey Gerasimov, Polina Ryabova).

MEDAL STANDINGS

Team

 Gold

Silver

Bronze

Total

Russia

9

2

10

21

Austria

2

2

0

4

Japan

2

1

0

3

Czech Republic

2

1

0

3

Estonia

1

0

1

2

Switzerland

0

2

2

4

Belarus

0

2

1

3

Italy

0

2

1

3

Germany

0

2

0

2

Korea

0

1

1

2

Finland

0

1

0

1

 

SNOWBOARD

Slopestyle (M) 1. Rikuto Watanabe (Japan). 2. Aoto Kawakami (Japan). 3. Sam Vermaat (Netherlands).

Slopestyle (W) 1. Evy Poppe (Belgium). 2. Yura Murase (Japan). 3.Telma Sarkipaju (Finland).

Big air (M)  1. Gold – Taiga Hasegawa (Japan) – 173.25. 2. Silver – Moritz Breu (Germany) – 167.25. 3. Bronze – Igor Tarakanov (Russia) – 155.00.

Big air (M) 1. Yura Murase (Japan). 2. Chihiro Edamatsu (Japan). 3. Evy Poppe (Belgium).

Snowboard cross 1. Eliot Grondin (Canada). 2. Felix Powondra (Austria). 3. Romero Alvaro (Spain).

Snowboard cross 1. Sara Strnadova (Czech Republic). 2. Margaux Herpin (France). 3. Anna-Maria Galler (Austria).

Halfpipe (M) 1.Kaishu Nakagawa (Japan), 2. Jonas Hasler (Switzerland). 3. Chaeun Lee (Korea).

Halfpipe (W) Manon Kaji (Japan). 2. Isabelle Loetscher (Switzerland). 3. Elena Schuetz (Switzerland).

Snowboard cross Mixed teams. 1. Russia-2 (Daniil Donskikh, Valeria Komnatnaya). 2. France-1 (Guillaume Herpin, Margaux Herpin). 3.Czech Republic-1 (Bruno Tatarko, Sara Strnadova).

Parallel giant slalom (m). 1. Yaroslav Stepanko (Russia). 2. Ole Mikkel Prantl (Germany). 3. Vsevolod Martynov (Russia).

Parallel giant slalom (w). 1. Sofia Nadyrshina (Russia). 2. Tsubaki Miki (Japan). 3. Maria Volgina (Russia).

Parallel slalom 1. Vsevolod Martynov (Russia). 2. Yaroslav Stepanko (Russia). 3. Vladimir Pnev (Russia).

Parallel slalom 1. Sofia Nadyrshina (Russia). 2. Maria Volgina (Russia). 3. Flurina Baetschi (Switzerland.)

Parallel giant slalom. Mixed teams. 1. Russia-1 (Yaroslav Stepanko, Sofia Nadyrshina). 2. Japan-2 (Naoki Kanematsu, Tsubaki Miki). 3. Russia-2 (Vsevolod Martynov, Maria Volgina).

MEDAL STANDINGS

Team

Gold

Silver

Bronze

Total

Russia

6

2

5

13

Japan

5

5

0

10

Belgium

1

0

1

2

Czech Republic

1

0

1

2

Canada

1

0

0

1

Switzerland

0

2

2

4

France

0

2

0

2

Germany

0

2

0

2

Austria

0

1

1

2

Netherlands

0

0

1

1

Finland

0

0

1

1

Spain

0

0

1

1

Korea

0

0

1

1